Ania Sosnowska
Wiadomości: 12
|
 |
« Odpowiedz #1 : Wtorek, 15 Maj 2007, 15:07 »
|
|
Podstawą wyliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest zazwyczaj miesięczne wynagrodzenie (lub jego wielokrotność) przysługujące pracownikowi w dniu nabycia uprawnienia. Obliczając wysokość nagrody stosuje się najczęściej zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 8 stycznia 1997r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się biorąc pod uwagę:
- składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu;
- wynagrodzenie zmienne pracownika z okresu ostatnich 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc) oraz wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).
Jednakże przy ustaleniu jego wysokości nie wlicza się jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie (§ 6 pkt 1 rozporządzenia) czy gratyfikacji (nagród) jubileuszowych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 września 2000 r., I PKN 33/2000, premia wypłacana co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości, jest świadczeniem periodycznym, do którego nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane w § 6 pkt 1 rozporządzenia, a więc będzie brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu.
Przyznanie nagrody (np. rocznej) jest świadczeniem nieobowiązkowym. Pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję w zakresie, komu przyznać nagrodę, za co i w jakiej wysokości. Decyzja ta nie jest uzależniona od żadnych konkretnie określonych warunków i przesłanek, chyba że wewnętrzne akty (regulamin wynagradzania bądź układ zbiorowy pracy) wyznaczają przesłanki, od których zależy nabycie prawa do nagrody (pracownik ma roszczenie wobec pracodawcy o jej przyznanie). W tym przypadku, świadczenie takie staje się premią nawet jeżeli zostało określone jako nagroda. Wydaje mi się, że jeżeli nagroda, która w rzeczywistości jest premią oraz świadczeniem periodycznym, powinna być wliczona do podstawy obliczania ekwiwalentu za urlop.
|