Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow FireFox - co to jest?

Mozilla FireFox - co to jest? Drukuj Email

Serwis PrawoPracy.org został zaprojektowany pod bezpłatną przeglądarkę internetową Mozilla FireFox, która jako jedyna przeglądarka gwarantuje najlepszą jakość i poprawność wyświetlania naszych stron.

INFORMACJA O MOZILLA FIREFOX:

Najlepszy sposób korzystania z Internetu

W Sieci jest zawsze mnóstwo do zrobienia, więc żeby umilić Ci czas spędzany on-line, Firefoksa 2 wyposażony został w kilka przydatnych funkcji.

Ulepszone przeglądanie w kartach

W Firefoksie 2 wszystkie nowe strony otwierają się domyślnie w nowych kartach. Każda karta ma teraz swój własny przycisk służący do jej zamknięcia, a jeśli zdarzy Ci się zamknąć ją niechcący, nie przejmuj się. Wystarczy, że wybierzesz ją z listy "Ostatnio zamkniętych kart" w menu Historia, by ją przywrócić. Co więcej, koniec z tłokiem na pasku kart. Jeśli w oknie otwartych jest wiele kart, z lewej lub prawej strony pojawią się przyciski przewijania paska kart, a dodatkowy przycisk dostępny po jego prawej stronie zawsze pozwoli Ci przejrzeć wygodną listę wszystkich otwartych w danym oknie kart.

Przywracanie sesji

Nikt nie lubi zamykać wszystkich kart, w których wyświetlane są czytane właśnie strony, gdy trzeba przerwać przeglądanie Internetu. Na szczęście dzięki opcji przywracania sesji, za każdy razem, gdy Firefox poprosi o ponowne uruchomienie lub zostanie zamknięty, wszystkie strony zostaną przywrócone - dokładnie takie, jakimi je pozostawiono. Przywracanie sesji obejmuje wszystkie otwarte okna i karty, teksty wpisane w formularzach (jeszcze nie wysłane) oraz trwające zadania pobierania plików. Możliwe jest także ustawienie wczytywania ostatniej sesji zamiast strony startowej przy każdym uruchomieniu Firefoksa 2.

Sprawdzanie pisowni

Czasami, gdy się spieszysz, nie możesz przypomnieć sobie, czy to ma być "ó" czy "u". Dzięki wbudowanemu w Firefoksa 2 modułowi sprawdzania pisowni, nie musisz przejmować się błędami ortograficznymi we wpisach na blogu czy w e-mailach. Skup się na tym, co ważne.

Podpowiedzi wyszukiwania

Niektóre z wyszukiwarek dostępnych w Firefoksie 2 potrafią czytać w Twoich myślach i podpowiadać zapytania wyszukiwania. Lista podpowiedzi pojawi się zaraz po tym, jak zaczniesz wprowadzać w pasku wyszukiwania swoje zapytanie (dotyczy wyszukiwarki Google).

Kanały informacyjne (RSS)

Co mają ze sobą wspólnego najnowsze wiadomości, podcasty rocka alternatywnego i zdjęcia kociąt? Wszystkie te rzeczy można subskrybować przy użyciu kanałów informacyjnych. Firefox 2 daje Ci pełną kontrolę nad kanałami, wyświetla podgląd każdego z nich i pozwala Ci wybrać sposób subskrypcji. Możesz skorzystać z dynamicznych zakładek, zainstalowanego na Twoim komputerze czytnika, albo z usługi sieciowej, takiej jak Startowy.com, Netvibes czy Google Reader.

Dynamiczne tytuły

Dynamiczne tytuły, nowość w Firefosie 2, pozwalają mieć na oku aktualną cenę na interesującej Cię aukcji internetowej albo najświeższe dane o wysłanej wczoraj przesyłce. Dynamiczne tytuły to regularnie uaktualniane podsumowania najważniejszych informacji na stronie internetowej. Ich nazwa wzięła się stąd, że są wystarczająco zwięzłe i małe, by być tytułem zakładki. Dynamiczne tytuły zmieniają się razem ze zmianami w treści śledzonych stron.

Zintegrowane wyszukiwanie

Firefox pomaga Ci odnaleźć to, czego szukasz. Pasek wyszukiwania zawiera domyślnie wyszukiwarki Google, Allegro, Wirtualnej Polski, Encyklopedii PWN, Merlina, Polskiej Biblioteki Internetowej, Wikipedii i Wirtualnej Polski. Gdziekolwiek jesteś w Sieci, zawsze możesz wpisać szukany tekst do paska wyszukiwania i od razu otrzymać odpowiedź z wybranej wyszukiwarki. Z menu paska wyszukiwania możesz wybrać inną wyszukiwarkę, a także dodać kolejne wyszukiwarki spośród setek Twoich ulubionych witryn.

Dynamiczne zakładki

Dynamiczne zakładki w Firefoksie umożliwiają przeglądanie kanałów (takich jak nagłówki wiadomości i nagłówki wpisów na blogach) z poziomu paska lub menu zakładek. Wystarczy szybki rzut oka na najnowsze nagłówki z ulubionych stron i jedno kliknięcie, które przeniesie Cię prosto do wybranego artykułu.

Blokada wyskakujących okien

Firefox daje Ci kontrolę nad stronami, które przeglądasz, blokując denerwujące wyskakujące okna (tzw. pop-upy). Wbudowana blokada powiadomi Cię o zablokowaniu wyskakującego okna wyświetlając stosowną informację na pasku powiadomień lub ikonę w prawym dolnym rogu okna przeglądarki.

Uproszczony i bardziej wygodny interfejs

Interfejs Firefoksa 2 został ulepszony w celu poprawienia wydajności i wygody używania.

Ułatwienia dostępu

Przeglądanie Sieci w Firefoksie jest lepsze - dla wszystkich, także dla osób niedowidzących. Firefox zawiera obsługę ułatwień dostępu DHTML. Twórcy serwisów internetowych mogą tworzyć strony w sposób, który ułatwia ich przeglądanie za pomocą klawiatury poprzez zoptymalizowanie jej wykorzystania (np. projektując strony internetowe, które minimalizują użycie klawisza Tab). Przeglądarka zawiera także obsługę technologii Microsoft Active Accessibility, standardowe API dostępności w Microsoft Windows. Dzięki temu Firefox bezproblemowo współpracuje z czytnikami ekranu takimi jak Window-Eyes firmy GW Micro i JAWS firmy Freedom Scientific.


Bądź bezpieczny w Sieci

Sieć to wspaniałe miejsce, ale czasami można w niej napotkać złych ludzi. Firefox chroni Cię przed oprogramowaniem szpiegującym, oszustami i spammerami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Zabezpieczenie przed oszustwami ("phishingiem")

Zabezpieczenie przed oszustwami sieciowymi (tzw. "phishingiem") przenosi Firefoksa na nowy poziom bezpieczeństwa, pomagając chronić dane osobiste i finansowe przed złodziejami. Po otwarciu strony, która może być narzędziem oszustów, Firefox wyświetli ostrzeżenie i zasugeruje przejście do strony wyszukiwarki, dzięki czemu będzie można odnaleźć prawdziwą poszukiwaną stronę.

Otwarte źródła, większe bezpieczeństwo

Siła Firefoksa to open source, model rozwojowy opierający się na otwartości kodu źródłowego. Nad przeglądarką pracują tysiące doświadczonych programistów i ekspertów do spraw bezpieczeństwa, rozsianych po całym świecie. Otwartość i aktywna społeczność ekspertów sprawia, że produkty Mozilli są bezpieczniejsze i szybko aktualizowane, a jednocześnie pozwala korzystać z najlepszych zewnętrznych narzędzi skanujących i oceniających.

Automatyczne aktualizacje

System aktualizacji Firefoksa zawsze sprawdza, czy korzystasz z najnowszej wersji, i powiadamia o dostępności aktualizacji związanych z bezpieczeństwem. Aktualizacje te są niewielkie (zwykle 200 - 700 KB), dzięki czemu ich instalacja nie trwa długo. System automatycznych aktualizacji Firefoksa dostępny jest w systemach Windows, Mac OS X i Linux w ponad 40 językach.

Zabezpieczenie przed oprogramowaniem szpiegującym

Firefox nie pozwoli stronie internetowej na instalowanie ani na uruchamianie programów na Twoim komputerze bez Twojej zgody. I kropka. Przeglądarka za każdym razem powiadomi Cię o rozpoczęciu pobierania i instalowania oprogramowania. W Firefoksie zawsze bedziesz wiedzieć, co się dzieje, dzięki czemu kontrolę nad swoim komputerem będziesz mieć tylko Ty.

Czyszczenie prywatnych danych

Firefox pozwala wyczyścić (usunąć) wszelkie prywatne dane związane z przeglądaniem stron. Wystarczy jedno kliknięcie na opcję "Wyczyść prywatne dane". Możesz mieć pewność: jeśli wyczyścisz prywatne dane w Firefoksie, nie pozostanie po nich żaden ślad, niezależnie od tego, czy korzystasz z własnego komputera, czy z tego w bibliotece.


Dostosuj swoją przeglądarkę

Wybierz spośród tysięcy przydatnych dodatków, które usprawniają działanie Firefoksa. Przekonaj się, jak łatwo możesz go dostosować do swoich potrzeb i upodobań.

Dodatki dla wszystkich

W serwisie addons.mozilla.com zebrane zostało ponad 1000 dodatków. Dodatki mogą pomóc Ci robić zakupy w Sieci porównując oferty różnych sklepów, dzielić się zakładkami ze znajomymi, mogą wyświetlać prognozę pogody w rogu okna przeglądarki, wysyłać wpisy na Twój blog, pobierać najświeższe aktualności i odtwarzać muzykę - wszystko to wewnątrz Twojej ulubionej przeglądarki. Możesz nawet zmienić jej wygląd, zaczynając od przycisków, a na kolorach i czcionkach kończąc. Wszystko po to, by dopasować Firefoksa do Twojego stylu bycia.

Menedżer dodatków dla rozszerzeń i motywów

Nowy menedżer dodatków pozwala wygodniej zarządzać rozszerzeniami i motywami, dzięki czemu dostosowanie Firefoksa do własnych upodobań jest jeszcze prostsze. Menedżer pozwala na instalację, deinstalację, włączanie i wyłączanie dodatków z jednego miejsca.

Menedżer wyszukiwarek

Teraz można łatwo dodawać, usuwać i zmieniać kolejność wyszukiwarek w pasku wyszukiwania. Firefox 2 wykryje także wyszukiwarki oferowane przez witryny WWW i pozwoli je zainstalować jednym kliknięciem w menu.
 
designed by www.madeyourweb.com