Menu Content/Inhalt

Strona główna arrow Prawo pracy arrow Ekspert odpowiada: Data wystawienia zwolnienia lekarskiego

Reklama:


Ekspert odpowiada: Data wystawienia zwolnienia lekarskiego Drukuj Email
Autor: KadryOnline.pl   
PYTANIE: Zwolnienie zostało wystawione pracownikowi przez lekarza z datą 14 stycznia na okres od 11 do 24 stycznia. Na ile dni wstecz lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie?

ODPOWIEDŹ:
Zasady wystawiania zwolnień lekarskich, tj. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy, określa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 lipca 2005 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Stanowi ono, że lekarz wydając zwolnienie lekarskie, może objąć nim okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.W przypadku wystawiania zwolnienia przez lekarza psychiatrę, okres orzeczonej niezdolności do pracy może obejmować okres wcześniejszy, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Jeśli zwolnienie zostało wystawione 14 stycznia, a obejmowało okres od 11 stycznia, to zostało wystawione w sposób prawidłowy.

Podstawa prawna:

§ 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 lipca 2005 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz.U. z 2005 r. nr 145, poz. 1219).


Źródło: KadryOnLine.pl 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Statystyki serwisu:

139 artykułów
75 akty prawne
38 wzorów pism i druków
4770 czytelników biuletynu

Dostęp do artykułów:

Add to Google

  
Linki reklamowe:

Wzory Umów i Dokumentów

designed by www.madeyourweb.com